عضو هیات رئیسه فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری:

لزوم لغو روادید برای زیارت عتبات عالیات/ چرا برای کربلا رفتن روادید نیاز است ولی ترکیه روادید نمی‌خواهد؟

عضو هیات رئیسه فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری گفت: اگرچه ایران با عراق اشتراکات فرهنگی و سیاسی بیشتری دارد، اما لغو روادید صورت‌گرفته با کشورهای دیگری همچون ترکیه، گرجستان و ارمنستان، موجب سرازیر شدن ایرانیان به شهرهای مختلف این کشورها شده است؛ با این حال متاسفانه زائران کربلا برای ورود به عراق مجبور به دریافت ویزا هستند.

به گزارش «دیارباران»، علیرضا سلیمی نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس با اشاره به ممنوعیت ورود زائران به عراق بدون روادید، اظهار کرد: متاسفانه اجبار روادید برای زائران ایرانی به عراق در حالی صورت گرفته که انتظار است مسؤولان دیپلماسی ایران با جدیدت بیشتری با مقامات عراقی برای لغو روادید وارد مذاکره شوند.

* چرا برای کربلا رفتن روادید نیاز است ولی ترکیه روادید نمی‌خواهد؟

وی ادامه داد: اگرچه ایران با عراق اشتراکات فرهنگی و سیاسی بیشتری دارد، اما لغو روادید  صورت‌گرفته با کشورهای دیگری همچون ترکیه، گرجستان و ارمنستان، موجب سرازیر شدن ایرانیان به شهرهای مختلف این کشورها شده است؛ با این حال متاسفانه زائران کربلا برای ورود به عراق مجبور به دریافت ویزا هستند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به خدمات متعددی که ایران به کشور عراق می‌دهد انتظار لغو روادید با این کشور به حق و منطقی است، لذا مسؤولان مربوطه باید در مذاکرات خود راه‌های دیگری را برای تحقق این مهم امتحان کنند.

سلیمی افزود: دو ملت ایران و عراق از نظر فرهنگی و اعتقادی به یکدیگر نزدیک هستند، از این رو بدون شک لغو روادید میان این دو کشور سبب خواهد شد تا روابط مردم در ایران و عراق به صورت نزدیک‌تری با یکدیگر گسترش پیدا کند و زمینه سفر با توجه به وجود اماکن مقدسه بین دو کشور در یک بستر و موقعیت مناسب صورت گیرد.

عضو هیات رئیسه فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت باید با دقت و اقدام کارشناسی تدابیر لازم برای موضوع لغو ویزا در نظر بگیرند تا این مهم هرچه سریع‌تر به ثمر برسد، اظهار کرد: با توجه به زمان باقی‌مانده تا برگزاری مراسم اربعین فرصت خوبی برای پیگیری موضوع لغو روادید وجود دارد و از هم اکنون باید زمینه تحقق این مهم را بوجود آورد، زیرا از نظر اقتصادی به کاهش هزینه‌های سفر هموطنانمان نیز کمک شایانی می‌کند.

 

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

منبع نوشته:فارس

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.