در مراسم بزرگداشت آیت‌الله سیدمصطفی خمین

روحانی: درباره تسلیحات ایران خیلی به حرف‌ها گوش نکنید

رئیس‌جمهور گفت: حاج آقا مصطفی خمینی امید انقلابیون بود و ایشان تنها فرزند امام نبود بلکه یار و مشاور امام بود.

 به گزارش«دیارباران»، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در همایش بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت آیت‌الله سیدمصطفی خمینی در وصف شخصیت آن شهید بزرگوار، گفت: مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی امید همه انقلابیون بود و نگاهشان براین مبنا استوار بود که اگر خدای ناکرده روزی امام راحل در میان ما نباشد فردی هست که بتواند این پرچم را بردوش گیرد و نهضت را به ثمر و مقصد نهایی برساند.

وی افزود: آیت الله سیدمصطفی خمینی یک عالم، فقیه، فیلسوف، عارف و انقلابی مبارز بود که در بیت امام و نهضت امام جایگاه والایی داشت. ایشان تنها، فرزند امام نبود بلکه مشاور بزرگ، معاون بزرگ و یار بزرگ امام بودند. در نهضت ما هم جایگاه ایشان ممتاز بود.

رئیس‌جمهور با یادآوری واقعه ۱۵ خرداد ۴۲، اظهار داشت: در این روز در سراسر قم ولوله‌ای ایجاد شده بود که امام را دستگیر کردند و جمعیت هنگام طلوع آفتاب از همه جای قم به منزل امام سرازیر شده بودند. در آن هنگام حاج آقا مصطفی از منزل خارج شد و جمعیت پشت سر ایشان وارد صحن حضرت معصومه(س) شدند، عده‌ای از علما، فضلا و مدرسین از جمله مرحوم آیت‌الله مرعشی نیز در آن تجمع حضور داشتند. حاج آقا مصطفی بالای منبر رفتند و سخنران‌ها پای منبر ایستاده سخنرانی می‌کردند. چند نفر صحبت کردند و ماجرای شب گذشته را بیان کردند. هر لحظه جمعیت نیز زیادتر می‌شد به گونه‌ای که صحن پر از جمعیت شد.

روحانی اضافه کرد: در میان این جمعیت زن‌های پایین شهر قم شمشیر به دست وارد صحن شدند و در دستشان نیز عکس امام را حمل می‌کردند. فریاد می‌زدند یا مرگ یا خمینی، ورود زن‌ها به صحن یک هیجانی را در میان مردم به وجود آورد و در این حال اصرار مردم از حاج آقا مصطفی این بود که اجازه دهند مردم از صحن خارج شوند و ایشان بر بالای منبر با دست خود سمت در جنوبی را اشاره کردند و جمعیت بلافاصله به سمت پل و وارد خیابان تهران که احتمالا امروز نام آن امام است هجوم بردند.

وی بر همین اساس ادامه داد: شعار جمعیت حاضر در میدان همگی یا مرگ یا خمینی بود. هنگامی که نزدیک چهار راه شدیم ماشین‌های نظامی با چراغ‌های روشن و بوق‌های ممتد وارد شدند و در این هنگام تعدادی از جمعیت شهید شدند که برخی از آنها نیز زنان بودند و حقیقتا آن حادثه عظیم را مردم قم آفریدند.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور ۱۵ خرداد را یک حادثه مهم در ایران توصیف کرد و ادامه داد: اگر حادثه ۱۵ خرداد نبود به تصور من یا جان امام درخطر بود و یا برای همیشه در زندان می‌ماند و آن فداکاری و ایثار و حضور مردم درقم، تهران، ورامین و شهرهای دیگر ایران باعث شد رژیم احساس کند که شخصیت امام شخصیتی نیست که بتوانند آن را حذف کنند یا جامعه را از امام محروم کنند. می‌خواهم بگویم کسی که در داستان ۱۵ خرداد نقش اساسی داشت حاج مصطفی خمینی بود که اگر بگوییم تلاش و مجاهدت او و همینطور سایر بزرگان باعث شد جان امام حفظ شود اغراق و مبالغه نکرده‌ایم.

روحانی در ادامه با اشاره به حوادث سال ۱۳۴۳ و دستگیری امام در آن سال، تصریح کرد: در سال ۴۳ که امام دستگیر شد همه خیابان‌ها توسط سربازها در قم پر شد و همه مدارس توسط نیروهای انتظامی محصور شد و در آن زمانی تنها کسی که راه افتاد برای اینکه جان امام حراست کند حاج آقا مصطفی بود که بعد ایشان را دستگیر کردند و به زندانی در تهران آوردند.

وی اضافه کرد: وقتی ایشان از زندان آزاد شد، حرکت بزرگی را در قم ایجاد کرد.حاج آقا مصطفی وقتی از زندان برگشتند مستقیم به سمت حرم رفت و طلبه‌ها نیز به همدیگر این بازگشت را خبر دادند. هنگامی که به سمت منزل حرکت کردند جمعیت عظیمی همه صحن و خیابان را پر کرده بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به ایام تبعید امام به ترکیه و نقش حاج سیدمصطفی خمینی در کنار امام، گفت: نقش آقامصطفی نقش ممتاز در حفاظت از جان امام بود نقش ممتاز در ادامه راه انقلاب بود، دسترسی به حاج آقا مصطفی آسان بود  متوازع و به قول ما خاکی و خیلی راحت در همه اجتماعات حضور پیدا می‌کرد چه آن وقتی که قم بود و چه آن وقتی که نجف بود. خیلی هم در کنار امام ظاهر نمی‌شد. شبها که امام در نجف در مدرسه آقای بروجردی می آمدند ونماز می‌خواندند امام معمولا حوالی نماز مغرب وارد می‌شدند و در آن زمان حاج آقا مصطفی معمولا یک ساعتی در حیات مدرسه می‌آمدند و در کنار دیوار می‌نشستند و با عده ای از دوستان و طلبه ها گعده می‌گرفتند.

به گزارش تسنیم، روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه نهضت اسلامی فراز و نشیب‌هایی به همراه داشت و در سالهای ۴۸ و ۴۹ مشکلات فراوانی پیش روی آن بوجود آمد و در عین در سالهای ۵۵ و ۵۶ شرایط آسان‌تری را مشاهده کردیم، گفت: اما با این حال در سراسر کشور خفقانی حاکم بود در آن زمان نام امام تصویر نوار و رساله امام ممنوع بود. نوشته‌های امام از جمله کتاب حکومت اسلامی ممنوع بود جالب اینکه برای پخش رساله امام روی جلد نام یکی دیگر از مراجع را می‌نوشتند، مردم دلداده این نهضت و راهبر خود بودند و اعمال کودکانه رژیم در مسیر مردم و راه مردم تأثیری نگذاشت.

وی ادامه داد: در سال ۵۶ خبر شهادت حاج آقا مصطفی خمینی جامعه ایران را تکان داد، باورکردنی نیست و از هر کسی سوال می‌کردیم باورمان نمی‌شد و فکر می‌کردیم شایعه است مردم از شنیدن خبر شهادت ایشان بسیار عصبانی بودند و احساس مردم این بود که حاج آقا مصطفی را شهید کرده‌اند و برایشان غیرقابل تحمل بود. رژیم کاری علی رغم اراده مردم کرده بود و در آن زمان وقتی مردم به خیابان‌ها آمدند همه ترس‌ها کنار گذاشته شده بود هیچ کس دیگر نمی‌ترسید نام امام را به زبان بیاورد آن ترس فرو ریخته بود. در مسجد ارگ تهران که برای یادبود حاج سیدمصطفی خمینی برگزار شده بود، همه از دانشگاهیان و مقامات سیاسی آمده بودند و این درحالی بود که مردم می‌دانستند نظامیان به همراه کامیون‌ها مسجد را محاصره کردند و این احتمال را می دادند که بگیرند و بکشند و ببرند و اما در دل هیچ کسی ترسی نبود.

رئیس‌جمهور گفت: ماجرای حاج آقا مصطفی خمینی یک طوفان عظیمی را در جامعه ما به وجود آورد. و نمی‌دانم اگر این حادثه نبوداین حرکت چه زمانی شروع می‌شد.حادثه دی ماه قم، بهمن ماه تبریز و مراسم چهلم پشت سر هم توانست رژیم را تحت فشار قرار دهد. بعضی امور خیلی دردناک بود و تحملش بسیار سخت اما می‌دانستیم فرج و گشایشی برای جامعه در راه است.

روحانی با یادآوری سخنرانی امام پس از شهادت حاج مصطفی خمینی تصریح کرد: امام در آن سخنرانی الطاف خفیه را مطرح کردند و آن سخنرانی را ما در منزل حاج آقا جمارانی و در جلسه روحانیت مبارز گوش دادیم. همه اعضای جامعه روحانیت نیز بودند شهید مطهری، شهید بهشتی همه بودند. وقتی نوار را گوش می‌کردیم مرحوم مطهری نتوانست صبر کند و زمانی که امام از الطاف خفیه گفت شهید مطهری گفت ببینید چه می‌گوید این چه شخصیتی است. سخنرانی عجیبی بود و نشان داد که امام چه شخصیتی و عظمتی دارد در عمرمان شخصیتی مثل امام ندیدیم یک استثنا بود حتی در قرون گذشته هم یا نبوده و یا چنین شخصیتی کم بوده است. علم که مهم نیست حتی از نظر من شجاعت هم مهم نیست. شهامت هم مهم نیست این روح تربیت شده، عرفان عملی بالا صبر و تحمل بی نظیر بود که فرزند جوان و ۴۸ ساله خود را از دست داده بود خم به ابرو نیاورد و چه کسی می‌تواند چنین کاری انجام بدهد و این کار از بزرگان تاریخ، اولیا خدا و از انبیا و امامان معصوم ساخته است.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی نه اسم حاج آقا مصطفی را برد و نه از او تعریف کرد و نه ویژگی‌هایش را برشمرد بلکه گفت اینگونه حوادث برای همه پیش می‌آید. ما آن وقت خیلی درست نفهمیدیم منظور امام را اما امام می‌دانست که چه طوفانی در ایران شروع شده است. امام آن موج را می‌دید. امام این چنین بود وقتی خدمت ایشان مشرف می‌شدیم همان جمله اول را که می‌گفتیم امام متوجه منظور ما می‌شد یک شخصیت بی نظیر و استثنایی در تاریخ بود.

به گزارش تسنیم، رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سخنرانی امام راحل در آن ایام و اشاره ایشان به مسائل داخلی ایران گفت: امام فرمودند که شرایط کشور شرایط ویژه ای است که برای شما پیش آمده است یک فرجه است و این را از دست ندهیم. همه در کنار هم قرار بگیرید و آن سخنرانی امام از آغاز تا پایان تأکید بر وحدت و انسجام جامعه و اعتدال بود. امام به روحانیون و دانشگاهیان سفارش می‌کنند که از هم فاصله نگیرند. حتی نصیحت هم می‌کنند که اگر عالمی به دربار رفته است آن را متهم به آخوند درباری نکنیم. فرمودند من هم اگر بتوانم یک جاعلی را به راه بیاورم می‌روم و درباری می‌شوم. امام فرمودند به بزرگان و علمای بزرگ شیعه حمله نکنید. به دلایل واهی شما نمی‌دانید برای چه آنها کنارپادشاهان نشسته‌اند. امام فرمودند همدیگر را سرکوب نکنید و با اتحاد نهضت را به پیش ببرید.

روحانی با بیان اینکه پیام آن روز امام پیام امروز جامعه ما است و ندای آن روز امام ندای امروز هم هست بر لزوم اتحاد و انسجام بیشتر مردم تأکید کرد و گفت: اتفاقا امام در همان سخنرانی تعبیر جناح‌ها را به کار بردند و فرمودند جناح ها از هم فاصله نگیرند و عین همان تعبیر برای امروز هم به کار می‌رود. فاصله نگیریم اختلاف نظرها اختلاف سلیقه‌ها آنقدر زیاد نیست چرا که ما در اصول و اهداف متحدیم در مسیر متحدیم حال اینکه یکی بگوید این راه را برویم زودتر به هدف می‌رسیم و یا اگر به چپ برسیم دیرتر می‌رسیم و به راست برویم زودتر به هدف می‌رسیم اصول یکی است.

وی در ادامه اعتماد مردم را مهمترین عامل پیروزی امام و نهضت اسلامی عنوان کرد و گفت: سرمایه اگر از بین رفت همه چیز از بین می‌رود. اگر امام این قدرت را داشت که با اعلامیه‌های خود در نجف و پاریس کشور را به حرکت دربیاورد به دلیل اعتمادی بود که مردم به امام داشتند. مردم امام را به عنوان راهبر عالم، دانای هوشیار که زبانش زبان کل ملت ایران بود را قبول داشتند. قلم امام قلم کل ملت ایران بود و آن اعتمادی که به امام داشتند را به آن اندازه به هیچ کس نداشتند.

به گفته رئیس‌جمهور ایران امروز در یک جایگاه بسیار بلندی قرار گرفته، هیچ وقت نبود که استکبار در منطقه از امروز ذلیل‌تر باشد. شما عراق را ببینید، شما سوریه را ببینید، لبنان را ببینید، حتی مردم مظلوم یمن را ببینید کجا استکبار پیروز است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: شرایط کشور دقیقا شرایط همان روز است بله امروز در کشور ما آن دیکتاتور مستبد و آن رژیم شاهنشاهی نیست. استبداد، امروز مشکل ما در کشور نیست اما استکبار همچنان وجود دارد. توطئه‌های دشمنان همچنان وجود دارد.استکبار می‌خواست در عراق و سوریه این وضعیت امروز را شاهد چرا به دست و پا افتاده و چرا به این خانه و ان خانه می روند. عظمت ملت ایران در منطقه از هر زمان دیگری بیشتر است.

روحانی با اشاره به شرایط منطقه گفت: در عراق، سوریه، لبنان، شمال آفریقا و خلیج فارس بدون ایران و بدون در نظر گرفتن نظر ایران نمی‌توان یک اقدام سرنوشت ساز را انجام داد و دلیل آن اگاهی ملت، هوشیاری رهبر معظم انقلاب و وحدت است همه در کنار هم هستیم اگر فاصله داشته باشیم و عظمت ایران را شاهد نخواهیم بود.

وی اشاره کرد: گه زمانی شما دیده‌اید که رئیس جمهور آمریکا حرفی بزند و تمام دنیا با او مخالفت کند، جز سه چهار کشور کوچک و یا رژیم جعلی! چه کسی از آمریکا حمایت می‌کند. چه کسی از حرف آمریکا پیروی می‌کند از راه آمریکا حمایت می‌کند حتی در درون آمریکا نظرسنجی‌ها نیز همین را می‌گوید

رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که ملت ایران از هر زمان دیگری عظمت بیشتری دارند گفت: دو نکته می‌خواهم بگویم، نکته اول اعتماد بین مردم و حاکمیت نباید از بین برود نگذارید به این اعتماد صدمه وارد شود. دولت، قوه مقننه، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و در رأس آن رهبری همه با هم حاکمیت این کشور هستیم فکر نکنید اگر به بخشی از حاکمیت لطمه زدید بخش دیگر حاکمیت را تقویت کرده‌اید. نخیر همه حاکمیت فرو می‌ریزد. اگر دست در دست هم ندهیم سرمایه اجتماعی لطمه می‌خورد.

روحانی با بیان اینکه اگر مشکل کوچکی به وجود می‌آید آن را بزرگ نکنیم، اظهار داشت: رسانه‌های داخلی ما وظیفه سنگین خود را احساس کنند و به مردم اعتماد بیشتری بدهند. مردم ما به نظام اعتماد دارند هر قدمی که برمی‌دارند به جامعه و کشور خدمت کرده‌اند و هر قدمی که در راستای کاهش اعتماد بردارند کشور را در معرض خطر قرار می‌دهند.

وی امید به آینده را مورد توجه قرار دادو افزود: امید مردم را خدشه دار نکنیم. مسیری که انتخاب کرده‌ایم مسیر درستی بوده و موفقیت‌های فراوانی را به دست آورده‌ایم.

رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع برجام گفت: از هیاهوی این و آن باکی نداشته باشیم ما یک توافقنامه بین المللی که امروز حتی رئیس جمهور آمریکا نیز بعد از ۱۰ ماه که هر روز می‌گفت این توافق بدترین توافق ممکن است و باعث شرم آمریکا است. هنوز نتوانسته است با آن کاری بکند و این نشان از عظمت ملت ایران و دیپلماتهای کشورمان است. نشان از نیروهای مقتدر ماست.

روحانی با بیان اینکه ممکن است یک فردی حرفی بزند، خیلی به این حرف‌ها گوش ندهید، اظهار داشت: تسلیحات ایران مثل تسلیحات همه کشورهای دنیاست. ما در دنیا مقررات بین المللی داریم، خود نیز قانون اساسی داریم. بنابراین نیروی ما باید بازدارنده باشد. چیز دیگری نمی‌خواهیم قدرت نظامی ما در برابر تهدیدات باید بازدارنده باشد تا در شرایط مبادا دفاع موثر و کاملی انجام دهد. همه دنیا هم همینطور است کسی نمی‌تواند قدرت نظامی کشور را که برمبنای قانون اساسی و تدابیر دفاعی و دکترین نظامی طراحی شده محدود کند. این وسط برخی دوست دارند با ما حرف بزنند تشریف بیاورند حرف بزنند. ببینیم چه کسی ضرر می‌کند. ما سوال می‌کنیم از بعضی کشورها که آن روز چگونه به متجاوزان در برابر ایران اسلحه دادند؟ به ما دادند یا به متجاوز؟

وی تصریح کرد: ما می‌پرسیم در شرایطی که مردم ما زیر بمب‌های توپخانه‌ای و موشکی دشمن بودند، آیا شما حاضر شدید به ما سلاح پدافند هوایی بدهید؟ اصلا از شما سلاح تهاجمی نخواستیم. توپ ضدهوایی ساخت اروپا که آنها متعهد به تعمیرش بودند و ما برای تعمیر به اروپا ارسال کردیم گفتند نمی‌توانیم تعمیر کنیم، چون در حال جنگ هستید و حتی توپ ما را برنگردانند. گفتیم خوب توپ ما را برگردانید، گفتند خیر شما در حال جنگ هستید.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما درباره تسلیحات نظامی خیلی حرف‌ها داریم، گفت: بحث حضور ایران و قدرت دفاعی ایران فرار به جلوست، چه کسی برای مردم منطقه ویرانی به بار آورده؟ چه کسی به تروریست‌ها کمک کرده؟ چه کسی ترویست‌ها را به وجود آورده؟ حرف زیاد زده می‌شود، خیلی به این حرف‌ها اعتماد نکنید که اگر روزی لازم باشد ما بلدیم چگونه پاسخ دهیم و قبلا هم پاسخ داده‌ایم و آنها هستند که در برابر سخن حق ما پاسخی ندارند.

روحانی خاطرنشان کرد: راه ما راه صحیح و استواری است و آن را ادامه می‌دهیم، ممکن است مشکلاتی نیز پیش آید، اما همه در برابر مشکلات ایستاده‌ایم. تحریم ملت ایران کار غلط، نادرست و غیرعادلانه‌ای بوده، ظلم به ملت ایران است و کاری که دولت یازدهم انجام داد این بود که رفت تا ظلم را از سر مردم بردارد و تحریم را بشکند و ظلم را برداشتیم، حالا کسی می‌گوید این ظلم ۱۰۰ درصدی برداشته نشده و ۸۵ درصد آن برداشته شده، اگر ظالمی به شما ظلم می‌کند و می‌توانید ۸۵ درصد آن ظلم را بردارید، باید بایستید یا بگویید خیر، صفر یا ۱۰۰ درصد! اما ما در دنیای سیاست صفر و صد نداریم.

وی با بیان اینکه ما همیشه به دنبال مصالح و منافع کشور هستیم و در چارچوب این مصالح و منافع حرکت می‌کنیم، تصریح کرد: امروز روزی نیست که سخنانی گفته شود تا مردم نسبت به آینده امیدشان تضعیف شود. آینده بسیار خوبی خواهیم داشت. ما در منطقه قدم‌های صحیح برداشته‌ایم و در زمینه هسته‌ای قدم‌های بسیار درستی برداشته‌ایم و هیچ کجایش اشکال نداشته، البته که در برابر یک مذاکره و آن هم در برابر قدرت‌های جهانی همیشه به ۱۰۰ درصد نمی‌رسیم، اما به‌ آنچه که مهم و اساسی بوده، دست یافته‌ایم. صنعت هسته‌ای را از دست نداده‌ایم و تحقیق و توسعه‌ای که اساس هسته‌ای است را ادامه می‌دهیم، حق‌مان را باز پس گرفته‌ایم و در برابر تهمت‌هایی که در برابرمان می‌زدند و پرونده‌هایی که درست کرده بودند ایستادیم و آنها را از بین بردیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما بسیاری از تحریم‌ها را برداشته‌ایم، به سخنان جدید رئیس‌جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: او { ترامپ }صحبت می‌کند و می‌گوید ما چه کار باید کنیم، اروپایی‌ها می‌گویند ما منفعت داریم و با ایران کار می‌کنیم، ما که نمی‌توانیم کاری کنیم و به تنهایی روبروی ایران بایستیم، چرا که این توافق هسته‌ای برای ما نفعی نداشته است، ترامپ می‌گوید: ایران قرار بود از ما بوئینگ بخرد آن را هم نفهمیدیم چه شد، شما لحن سخنرانی‌ را ببینید، بیان را ببینید، صحبت‌های رئیس‌جمهور آمریکا نشان می‌دهد ملت ایران در مسیر درست حرکت کرده و راه درستی را انتخاب کرده‌اند.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: اساس کار بر مبنای تلاش خودمان است، تلاش کنیم جهاد کنیم، فداکاری کنیم و خدا هم ما را حمایت خواهد کرد و راه را نشان‌مان خواهد داد، برای موفقیت آینده کشور تردید نداشته باشیم و در برابر مشکلات بایستیم که به حول و قوه الهی از آنها عبور خواهیم کرد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

منبع نوشته:تسنیم

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.