آمانو: ایران در معرض دقیق‌ترین راستی ‌آزمایی اتمی قرار دارد

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران در معرض دشوارترین و دقیق ترین نظام راستی آزمایی هسته ای در دنیا قرار دارد.

به گزارش «دیارباران»، به نقل ازخبرگزاری صدا و سیما، “یوکیا آمانو” مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن تاکید بر پایبندی کامل ایران به برجام گفت این کشور در معرض دقیق ترین و دشوارترین نظام راستی آزمایی هسته ای در دنیا قرار دارد.

پایگاه اینترنتی آژانس نوشت: یوکیو آمانو در مرکز بین المللی دانش پژوهان و اندیشمندانِ وودرو ویلسون ، ویژگی های پایه ای توافقنامه های پادمان آژانس را توضیح داد و سپس سخنانی نیز درباره ی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ایراد کرد که در سال ۲۰۱۵ به توافق رسید.

آمانو گفت شورای امنیت سازمان ملل از آژانس خواست بر پایبندی ایران به تعهداتی که بر اساس برجام در زمینه ی برنامه هسته ای خود پذیرفته است، نظارت و این پایبندی را راستی آزمایی کند. شورای حکام آژانس هم این مجوز را به ما داد تا دست بکار شویم. آژانس عضو برجام نیست اما در به ثمر رسیدن و اجرای آن نقشی کلیدی ایفا کرد.

وی افزود: « سال گذشته که با شما سخن گفتم ، تنها چند ماه از اجرایی شدن برجام می گذشت. هم اکنون نزدیک به دو سال از روز اجرای برجام می گذرد و می توانم بگویم ایران به تعهداتی که بر اساس برجام در زمینه برنامه هسته ای خود داده پایبند است و دارد برجام را اجرا می کند.»

مدیرکل آژانس ضمن تاکید بر پایبندی ایران به برجام گفت: « ایران در معرض دشوارترین و دقیق ترین نظام راستی آزمایی هسته ای در دنیا قرار دارد. این کشور خود را متعهد کرده است توافقنامه جامع پادمان را به طور کامل و پروتکل الحاقی را موقتا اجرا کند. ایران ، بر اساس برجام ، با اقدام های دیگری نیز برای شفاف سازی توافق کرده است. بازرسان ما هم اکنون به مکان های بیشتری دسترسی دارند و اطلاعات بیشتری هم درباره برنامه هسته ای ایران بدست آورده اند. برنامه هسته ای ایران از آنچه که پیش از برجام وجود داشت کوچک تر شده است.»

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.