سهم میلیاردی باشگاه‌ها از جام جهانی ؛ پول چشمگیر در انتظار پرسپولیس و استقلال

فیفا بابت حضور هر بازیکن در جام جهانی ۲۰۱۸ پاداشی را برای باشگاه‌های آنها در نظر گرفته و به‌این‌ترتیب باشگاه‌های ایرانی نیز باید در انتظار پاداش مناسبی باشند.

 

به گزارش«دیارباران»، از صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، سودی نصیب فوتبال ایران خواهد شد که می‌تواند بسیاری از مشکلات باشگاه‌ها را حل کند، آن هم باشگاه‌هایی که در یک سال اخیر حسابی با مشکلات مالی و بدهی‌های سنگین بعضاً میلیاردی مواجه بودند. فیفا علاوه بر پرداخت پاداش به فدراسیون تیم‌هایی که به جام جهانی صعود کرده‌اند، پاداشی هم برای باشگاه‌ها در نظر می‌گیرد. آن دسته از باشگاه‌هایی که در جام جهانی بازیکن داشته باشند، بابت حضور بازیکنان‌شان در جام جهانی پاداش دریافت می‌کنند و مجموع این پاداش ۲۰۹ میلیون دلار (حدود ۹۰۰ میلیارد تومان) است.

امیر صدیقی، کارشناس بین‌الملل و حقوق ورزش در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: فیفا پاداش ۲۰۹ میلیاردی خود را بین باشگاه‌های تمام بازیکنان ۳۲ تیم حاضر در جام جهانی تقسیم می‌کند، به این ترتیب که عضویت هر بازیکن حاضر در جام جهانی، در باشگاه‌های دو سال اخیر او بررسی می‌شود و به مدت زمان حضورش در هر باشگاه، این پاداش به باشگاه‌ها تعلق می‌گیرد. هر کدام از ۳۲ تیم جام جهانی می‌توانند ۲۳ بازیکن داشته باشند که در مجموع باشگاه‌های ۷۳۶ بازیکن از پاداش ۲۰۹ میلیون دلاری منتفع خواهند شد. فیفا این مبلغ را بین تعداد بازیکنان و تعداد روزهایی که تیم‌ها درگیر مسابقات جام جهانی هستند (شامل روزهای فیفا پیش از جام جهانی و زمان برگزاری مسابقات) تقسیم کرده که به این ترتیب باشگاه‌ها به‌ازای هر بازیکنی که در جام جهانی داشته باشند، برای هر روز ۸ هزار و ۵۳۰ دلار دریافت می‌کنند. زمان محاسبه‌شده نیز از دو هفته پیش از شروع جام جهانی تا یک روز پس از حضور هر بازیکن در جام جهانی است.

وی افزود: به این ترتیب اگر تیم ایران فقط در مرحله گروهی حضور داشته باشد و حتی به مرحله حذفی هم راه پیدا نکند، ۲۶ روز درگیر مسابقات جام جهانی خواهد بود، با این حساب فیفا بابت هر بازیکن ۲۲۱ هزار و ۷۸۰ دلار به باشگاه‌هایی که آنها را در اختیار داشته باشند پاداش پرداخت می‌کند. هر تیمی که بیشتر در جام جهانی حضور داشته باشد، پاداش بیشتری نصیب باشگاه‌هایی می‌شود که در آن تیم بازیکن ملی‌پوش دارند، یعنی اگر تیم ملی ایران موفق به صعود از گروه خود شود، هر باشگاه بابت هر بازیکن بیشتر از ۲۲۱ هزار و ۷۸۰ دلار می‌گیرد و سود بیشتری هم از صعود تیم ملی نصیب باشگاه‌ها می‌شود.

با توجه به اینکه پرسپولیس و استقلال بیشترین ملی‌پوشان را در اردوهای اخیر تیم ملی داشته‌اند و شانس بیشتری هم برای حضور در جام جهانی دارند، انتظار می‌رود که پاداش میلیون دلاری در انتظار این دو باشگاه باشد، به‌طور مثال از پرسپولیس نفراتی چون علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، وحید امیری، محمد انصاری، کمال کامیابی‌نیا و… در تیم ملی حضور دارند. همچنین مهدی طارمی که به‌تازگی راهی الغرافه شده یا حتی رامین رضاییان که از پرسپولیس به اوستنده رفت، اگر در جام جهانی در لیست ۲۳نفره تیم ملی باشند، بخشی از پاداش حضور آنها در جام جهانی به باشگاه پرسپولیس می‌رسد. استقلال نیز با داشتن بازیکنانی چون امید ابراهیمی، وریا غفوری، سیدحسین حسینی و … می‌تواند سهم زیادی از پاداش متعلق به باشگاه‌های ایرانی را برای خود کند.

صدیقی در این خصوص به تسنیم گفت: شرایط به این ترتیب است که فیفا سابقه دو سال پیش از جام جهانی بازیکنان را بررسی می‌کند و به‌میزان حضور آنها در هر باشگاه پاداش می‌دهد، به‌طور مثال بخش اعظمی از پاداشی که بابت حضور طارمی در جام جهانی از سوی فیفا پرداخت می‌شود به پرسپولیس می‌رسد و مبلغ زیادی نصیب الغرافه نخواهد شد. اگر به این شکل میزان پاداش‌ها را محاسبه کنیم، پیش‌بینی می‌شود دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به‌دلیل داشتن تعداد بیشتری ملی‌پوش در جام جهانی، عددی حدود یک‌میلیون دلار پاداش از فیفا دریافت کنند.

اگر تیم ملی ایران فقط در مرحله گروهی جام جهانی حضور داشته باشد، مبلغی حدود ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار (حدود ۲۲ میلیارد تومان) به باشگاه‌هایی تعلق می‌گیرد که در جام جهانی بازیکن دارند. از طرفی کارلوس کی‌روش اعلام کرده حدود ۵۰ درصد بازیکنانی که به جام جهانی خواهد برد لژیونر هستند و حدود ۵۰ درصد هم از بازیکنان داخلی استفاده خواهد کرد، از همین‌رو پیش‌بینی می‌شود مبلغی حدود ۲٫۵ میلیون دلار (حدود ۱۱ میلیارد) پول به باشگاه‌های ایرانی تزریق شود که مبلغ قابل توجهی است و اگر صرف باشگاه‌ها شود، می‌تواند مشکلات زیادی را حل کند. حالا هر باشگاهی که ملی‌پوشان بیشتری در تیم ملی داشته باشد، مسلماً میزان پاداشی هم که دریافت می‌کند، بیشتر خواهد شد. این کارشناس بین‌الملل و حقوق ورزش در این خصوص اظهار داشت: باشگاه‌ها باید سعی کنند شرایط بهتری برای بازیکنان‌شان ایجاد کرده تا از باشگاه آنها تعداد بیشتری در تیم ملی حضور داشته باشند، به این ترتیب از حضور تیم ملی در جام جهانی سود بیشتری نصیب آنها می‌شود.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

منبع نوشته:تسنیم

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.