موسسه غیر دولتی «خانه آزادی» گزارش داد:

نام ترکیه در آستانه حذف شدن از فهرست کشورهای آزاد

موسسه غیر دولتی «خانه آزادی» اعلام کرد حقوق سیاسی و مدنی در ترکیه تحت حکومت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور طی سال های اخیر تضعیف شده است و ترکیه دیگر یک کشور آزاد محسوب نمی شود.

 

به گزارش «دیارباران»،  موسسه غیر دولتی «خانه آزادی» در گزارش سالیانه خود نمره آزادی ترکیه را کاهش داد.
بر اساس گزارش «آزادی در جهان» که موسسه غیر دولتی «خانه آزادی» مستقر در واشنگتن هر سال منتشر می کند ترکیه دیگر یک کشور آزاد نیست. این کشور برای نخستین بار در سال ۱۹۹۹ در فهرست کشورهای آزاد قرار گرفت ولی به واسطه اینکه حقوق سیاسی و مدنی آن طی ۴ سال اخیر در سراشیبی سقوط قرار گرفته، نام این کشور از فهرست کشورهای آزاد جهان حذف شده است.

در این گزارش آمده است: سیاست های اردوغان در برخورد با مخالفان پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۵ و برگزاری همه پرسی در سال ۲۰۱۷ که موجب افزایش قدرت رئیس جمهور می شد، تاثیر چشمگیری در خروج نام ترکیه از فهرست کشورهای آزاد جهان دارد. از سوی دیگر، اقدامات اردوغان در اخراج شهرداران و جایگزینی آنها با گزینه های مورد نظر خود از میان متحدانش، و همچنین بازداشت فعالان حقوق بشر و معرفی آنها به عنوان دشمنان ترکیه، آزادی در این کشور را زیر سوال برده است.

«مایکل آبراموویتز»، رئیس موسسه خانه آزادی معتقد است عبور ترکیه از مرحله «کمی آزاد» به «بدون آزادی» به معنای قرار گرفتن در سراشیبی خروج از آزادی است. او گفت: نمره ترکیه از سال ۲۰۱۴ به دلیل سرکوب یک سری اعتراضات در خصوص آزادی رسانه ها، احزاب سیاسی، دستگاه قضا و نظام انتخاباتی کاهش یافت و با کنترل شخصی اردوغان بر دولت و جامعه، آزادی در این کشور تضعیف شده است.

دولت ترکیه تاکنون واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

در این گزارش همچنین تصویری مبهم از وضع آزادی در سراسر جهان تداعی شده است که نشان می دهد طی ۱۲ سال گذشته «آزادی» در جهان رو به کاهش بوده است. علاوه بر ترکیه، ۷۰ کشور دیگر جهان با بحران در حقوق سیاسی و مدنی مواجه هستند. حدود ۳۹ درصد از جمعیت ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفری جهان در کشورهای کاملا آزاد زندگی می کنند. ۲۴ درصد از جمعیت جهان در کشورهای نیمه آزاد و ۳۷ درصد در کشورهای غیرآزاد به سر می برند.

بر اساس این گزارش فقط ۳۵ کشور جهان موفق شدند امتیاز خود را در زمینه آزادی افزایش دهند.

موسسه خانه آزادی در بررسی های خود به این نتیجه رسید که نمره آزادی در آمریکای تحت حکومت دونالد ترامپ کاهش یافته است. کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند فنلاند، سوئد و نروژ با امتیاز ۱۰۰ از کشورهای کاملا آزاد محسوب می شوند. عربستان و اریتره نیز در کنار ترکیه از کشورهای بدون آزادی هستند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

منبع نوشته:رکنا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.