عضو شورای شهر رشت

پخش اخبار گیلگی از شبکه محلی برای حفظ این زبان کافی نیست

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت با بیان اینکه مسئولان فرهنگی استان گیلان امروز باید بررسی کنند که چه اقدامی در راستای حفظ زبان مادری مردم گیلان انجام داده‌اند گفت: پخش اخبار به زبان گیلکی در صدا و سیما خوب است اما کافی نیست.

به گزارش«دیارباران»، محمد‌حسن ‌عاقل‌منش در چهارمین جشنواره “زبان مادری” در رشت با اشاره به تاریخچه نامگذاری روز “زبان مادری” اظهار داشت: حفظ و استفاده از زبان مادری سبب ایجاد اتحاد و همدلی در میان مردم می‌شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه انسان‌های هویت‌گرا به‌دنبال حفظ ارزش‌های انسانی هستند عنوان داشت: چنین انسانی‌هایی همواره مدافع ارزش‌های انسانی و اجتماعی هستند.

عاقل‌منش با بیان اینکه مسئولان فرهنگی استان گیلان امروز باید بررسی کنند که چه اقدامی در راستای حفظ زبان مادری مردم گیلان انجام داده‌اند گفت: پخش اخبار به زبان گیلکی یا برنامه‌های طنز گیلکی در صدا و سیما خوب است اما کافی نیست.

وی با اعلام اینکه حمایت از هنرمندان فعال در زمینه ترویج زبان مادری سبب گسترش این امر در جامعه و تشویق آنان برای ادامه این مسیر می‌شود افزود: عدم آشنایی نسل جدید گیلان با زبان مادری نشان از کم‌کاری مسئولان در این زمینه دارد.

یکی از اساتید زبان گیلکی نیز در این مراسم با اشاره به گسترش بازی‌های رایانه‌ای در میان کودکان عنوان داشت: گسترش این بازی‌ها سبب شده است کودکان بازی‌های محلی را نشناسند.

محمد بشرا با تاکید بر لزوم حمایت از آثار هنری که به زبان مادری گیلکی منتشر می‌شود تصریح کرد: حمایت از چنین آثاری سبب می‌شود تا زبان گیلکی در ذهن مخاطبان آن‌ها نهادینه شود.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

منبع نوشته:تسنیم

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.