سال گذشته ۵۰۰ هزار پرونده وارد دستگاه قضایی گیلان شد

رئیس کل دادگستری گیلان گفت: پارسال ۵۰۰ هزار فقره پرونده به دستگاه قضایی استان وارد و اغلب آنها در بخش های محاکم، دادسرا و اجرای احکام رسیدگی شد.

به گزارش«دیارباران»، احمد سیاوش پور روز پنجشنبه در آیین افتتاح ساختمان توسعه دادگستری آستارا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مسائل فرهنگی و اجتماعی نظیر اعتیاد، فقر و بیکاری ریشه اصلی جرائم است و میانگین زمان رسیدگی به پرونده های کیفری از ۳۵ تا ۴۰ روز و پرونده های حقوقی ۳۵ تا ۶۰ روز است.
وی با اشاره به این که سالانه ۱۵میلیون پرونده وارد چرخه دادگستری کشور می شود افزود: این رقم، شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و باید با همکاری قوا و مردم برای کاهش پرونده های کیفری و حقوقی تلاش کنیم.
وی بیان کرد: ۴۶ درصد زندانیان کشور به طور مستقیم و ۳۰ درصد زندانیان به صورت غیر مستقیم در ارتباط با مواد مخدر، زندانی شده اند.
سیاوش پور ادامه داد: از هر سه ازدواج در کشور، یک مورد به طلاق منجر می شود و خوشبختانه گیلان در این ارتباط از استان های بحرانی نیست و بیشترین طلاق در این استان مربوط به شهرستان رشت است.
او گفت: اجرای طرح کاداستر (حدنگار اراضی) باعث کاهش اختلاف و جلوگیری از طرح شکایات و دعاوی در محاکم قضایی می شود و امیدواریم با اختصاص اعتبار لازم از سوی دولت، این طرح توسط سازمان ثبت اسناد و املاک با جدیت اجرا شود.
رئیس کل دادگستری گیلان افزود: حفظ اراضی ملی، جنگل و نوار ساحلی از نظر دستگاه قضا مهم است و با متخلفان آن و مفاسد اقتصادی با قاطعیت برخورد می شود و دستگاه قضا، تحت تاثیر هیجانات سیاسی قرار نمی گیرد.
ساختمان توسعه دادگستری آستارا با ۷۰۰ متر مربع مساحت در سه طبقه و با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال افتتاح شد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

منبع نوشته:ایرنا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.