ساماندهی آرامگاه دکتر حشمت در گیلان به مرحله اجرا رسید

ساماندهی آرامگاه دکتر حشمت از سران نهضت جنگل، در دستور کار مشترک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان و شهرداری رشت قرار گرفت.

به گزارش«دیارباران»، ولی جهانی سرپرست میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، ضمن اعلام این خبر افزود: این اقدام در راستای ارج نهادن به مفاخر استان به مرحله اجرا رسیده است.

وی اظهار کرد: پروژه مرمت آرامگاه دکتر حشمت در سال ۹۱-۹۰ در دستور کار قرار گرفت که فاز نخست آن با فراخوان عمومی برای طراحی آرامگاه انجام شد و در نهایت طرحی برگرفته از الگوی معماری سنتی گیلان مورد تایید قرار گرفت .
وی ادامه داد: پس از بررسی های انجام شده و نشست های مکرر ادامه اجرای ساماندهی آرامگاه دکتر حشمت واقع در گورستان چله خانه رشت در دستور کار مشترک این اداره کل و شهرداری رشت است.
ابراهیم حشمت طالقانی (زاده ۱۲۶۴ روستای شهراسر طالقان – درگذشته ۲۱ اردیبهشت ۱۲۹۸ در رشت) ملقب به حشمت الاطباء و سردار حشمت، فرزند عباسقلی بود. وی از سران نهضت جنگل بود که از آغاز تشکیل این نهضت با آن همکاری می‌کرد و چندی از طرف هیأت اتحاد اسلام که شورای رهبری نهضت جنگل محسوب می‌شد، به حکومت لاهیجان منصوب شد.
دکتر حشمت بناچار امان نامه حکومت مرکزی را می پذیرد و تسلیم قوای دولتی شده و سرانجام محاکمه و به دار آویخته می شود. دکتر حشمت در روز چهاردهم اردیبهشت سال ۱۲۹۸ شمسی برابر با یازدهم شعبان ۱۳۳۷ هجری قمری و دوم ماه مه ۱۹۱۹ میلادی درگذشت.
پیکر او را کاس آقا حسام معروف به خیاط که از آزادیخواهان قدیمی مقیم رشت بود، تحویل گرفت و در گورستان محله چله‌خانه به خاک سپرد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

منبع نوشته:ایرنا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.