بالاترین نرخ دلار آمریکا در تاریخ اقتصاد ایران ثبت شد

با وجود این که دولت هر گونه معامله دلار آمریکا فراتر از نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را ممنوع و به مثابه قاچاق اعلام کرده ولی با نزدیک شدن به موعد اعلام تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در خصوص تحریم‌های هسته‌ای، سیر نزولی ارزش ریال ایران شتاب دوباره‌ای گرفته است.

به گزارش «دیارباران»، در جریان داد و ستدهای روز سه‌شنبه بازار آزاد ارز ایران، نرخ هر دلار آمریکا به ۵ هزار و ۹۰۰ تومان نزدیک شد و روز پنج‌شنبه(امروز) نیز از ۶ هزار تومان عبور کرد و وارد محدوده ۶ هزار و ۱۰۰ تومان شد. این بالاترین نرخ دلار آمریکا در تاریخ اقتصاد ایران است.

در همین حال نرخ هر یورو نیز که روز سه‌شنبه از ۷ هزار و ۱۰۰ تومان فراتر رفته بود، روزپنج‌شنبه رکورد ۷ هزار و ۴۰۰ تومان را نیز ثبت کرد.

هر پوند انگلیس هم روز پنج‌شنبه در حدود ۸ هزار و ۴۰۰ تومان خرید و فروش شد. هر افغانی نیز در مقابل ۷۳ تومان و هر لیر سوریه نیز در برابر ۱۱ تومان معامله شد.

در همین حال بورس اوراق بهادار تهران نیز طی سه هفته گذشته شاهد روند نزولی شاخص کل بوده است. براین اساس شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در فاصله ۲۰ فروردین ماه تا ۱۱ اردیبهشت ماه حدود ۳ هزار و ۵۰۰ واحد کاهش یافته و بدین ترتیب متوسط بازدهی سرمایه گذاری در بورس تهران طی سه هفته، معادل ۳.۶ درصد کاهش یافته است.

سه هفته پیش و در واکنش به جهش نرخ ارز در بازار آزاد ایران و ثبت رکورد ۶ هزارتومانی برای دلار آمریکا، دولت ایران با افزایش ۱۵ درصدی نرخ رسمی ارز، اعلام کرد که سیاست تک نرخی شدن ارز را بر پایه دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اجرا خواهد کرد و به تمام نیازهای منطقی فعالان اقتصادی، دانشجویان، مسافران و بیماران بر مبنای همین نرخ پاسخ خواهد داد.

مقامات دولت تاکید کردند که خارج از سهمیه‌های تعیین شده برای این نیازها هرگونه خرید و فروش ارز قاچاق ارز محسوب می‌شود و مطابق قانون با این جرم برخورد خواهد شد.

طی سه هفته گذشته صرافی‌ها از خرید و فروش ارز منع شده‌اند و همین موضوع موجب شده تا خرید و فروش ارز از طریق درج آگهی در سایت‌های اینترنتی رایج شود.

فعالان بازار ارز معتقدند افزایش تقاضای ناشی از نگرانی افت بیشتر ارزش پول ایران و کاهش نقدشوندگی دارائی‌های مردم به دلیل افزایش رکود اقتصادی، دلیل اصلی افزایش نرخ ارز است. به نظر می‌رسد این روند با نزدیک شدن به ۱۲ ماه می که مصادف است با اعلام نظر دونالد ترامپ در خصوص پایبندی یا خروج از توافق هسته‌ای با ایران ادامه داشته باشد.

تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در مورد تحریم‌های ایران می تواند بر وضعیت اقتصاد تاثیرگذار باشد. رخدادی که پیشتر و طی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ ایرانیان آن را تجربه کردند و در نتیجه آن برای اولین بار رکورد ۳ هزار و ۹۰۰ تومانی دلار آمریکا ثبت شد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.