پیش بینی کاهش ۳۰ درصدی چین بهاره در باغات چای شمال به‌دلیل “سرمازدگی”

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اینکه سرمازدگی به محصول چای آسیب وارد کرده است گفت:‌ پیش‌بینی می‌شود امسال با کاهش ۳۰ درصدی برگ سبز چای در نوبت چین بهاره محصول مواجه شویم.

به گزارش«دیارباران»، محمدولی روزبهان  اظهار داشت:‌ وقوع سرمازدگی خساراتی را به اراضی چایکاری شمال کشور وارد کرده است به طوری‌که پیش‌بینی‌ می‌شود امسال در نوبت چین بهاره برگ سبز چای با کاهش ۳۰ درصدی برداشت این محصول مواجه شویم.

رئیس سازمان چای کشور عنوان کرد:‌ طبق ضوابط اعلام شده از سوی شورای اقتصاد به جز محصول استراتژیک چای و شرایط ویژه و خاص آن که موجب افزایش ۴ درصدی نرخ خرید تضمینی آن شد قیمت سایر محصولات کشاورزی به نسبت سال گذشته تغییری پیدا نکرده است.

روزبهان قیمت برگ سبز چای درجه یک و درجه دو را برشمرد و افزود:‌ بر اساس موافقت هیئت دولت در شورای اقتصاد، نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۲۷ هزار و ۲۹۲ ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دوم نیز ۱۵ هزار و ۲۸۳ ریال تعیین شده است.

وی به قدرالسهم دولت و کارخانجات نیز اشاره کرد و ابراز داشت:‌ بر اساس ضوابط اعلام شده ۴۱ درصد قیمت برگ سبز چای درجه یک و ۴۴ درصد قیمت برگ سبز چای درجه دوم توسط کارخانجات چایسازی پرداخت می‌شود و مابقی آن نیز قدرالسهم تعیین شده برای دولت است.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه چای برداشت شده از اراضی باید قابلیت چایسازی در کارخانجات را داشته باشد افزود:‌ بر اساس دستورالمعل‌های صادر شده توسط کمیته فنی، برگ‌های برداشت شده چای باید به صورت دو برگ و یک غنچه،‌ سه برگ و یک غنچه و یا به صورت تک برگ‌های لطیف باشد.

روزبهان با اشاره به اینکه افزایش قیمت برگ سبز چای در سال‌های گذشته بیش از این مقدار بوده است بیان داشت:‌ در سال زراعی گذشته قیمت و نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک ۲۶ هزار و ۲۴۲ ریال و درجه دوم نیز ۱۴ هزار و ۶۹۵ ریال برآورد شده بود.

رئیس سازمان چای کشور به موضوع بیمه محصولات چای و پرداخت خسارت سرمازدگی به باغات چای اشاره کرد و اظهار داشت:‌ خسارت کشاورزانی که محصول آنان تحت پوشش بیمه شخصی و یا فراگیر قرار دارد پس از‌ تعیین میزان و درصد آسیب وارد شده به آنان پرداخت می‌شود.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

منبع نوشته:تسنیم

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.