حمایت تمام قد نماینده انزلی از احداث سدی که گفته می شود خشکی تالاب انزلی را در پی خواهد داشت!

پس از سفر یک روزه وزیر نیرو به رشت و عدم حضورش در روستای لاسک شفت به منظور کلنگ زنی احداث سد لاسک، نام این سد به تیتر اول رسانه های استانی راه پیدا کرد.

به گزارش «دیارباران»،  پس از سفر یک روزه وزیر نیرو به رشت و عدم حضورش در روستای لاسک شفت به منظور کلنگ زنی احداث سد لاسک، نام این سد به تیتر اول رسانه های استانی راه پیدا کرد. سدی که قرار بود وزیر نیرو کلنگ احداثش را در روز حضورش در گیلان بر زمین بزند اما مخالفت برخی فعالان و کارشناسان محیط زیست مانع از آن شد. سدی که به اذعان دوستداران محیط زیست یکی از اصلی ترین شریان های آبیاری تالاب انزلی را خشک خواهد کرد و با احداث آن، تیر خلاص بر پیکره نیمه جان این تالاب وارد خواهد آمد.

این عدم حضور البته انصراف قهرگونه نماینده فومن را از ادامه همراهی با وزیر نیرو تا برگزاری جلسه شورای اداری استان به همراه داشت. افتخاری حتی در جلسه شورای اداری و پس از آن هم خط و نشان هایی برای مخالفان احداث این سد کشید و در اظهارنظری جالب، مخالفان احداث سد را افرادی دانست که در محل احداث این سد و اطراف آن ساکن نیستند! از این اظهار نظر نماینده فومن چنین بر می آید که گویا اثر هرگونه دست اندازی به محیط زیست تنها محدود به همان منطقه می شود و مثلا یک نفر در رشت یا انزلی نمی بایست نگران خشکی دریاچه ارومیه و یا مرگ حیوانات کم یاب بر اثر تصادف با خودروهای عبوری در جنگل گلستان باشد!

تقریبا همان زمان که نماینده فومن تمام تلاش خود را برای احداث سدی که به گفته فعالین زیست محیطی نتیجه ای جز خشکی تالاب را در پی نخواهد داشت، به کار بسته بود، نماینده انزلی در سکوتی قابل تامل به سر می برد! شاید همین سکوت بود که سبب شد رییس شورای شهر انزلی بار مخالفت با نماینده فومن را به دوش بکشد و در جشنواره لاله‌های تالابی در شهر انزلی با بیان اینکه ساخت این پروژه باید متوقف شود، بر این ادعا که پروژه سد لاسک در صورت اجرایی شدن ضمن به خطر انداختن حیات تالاب‌ بین‌المللی انزلی یکی از ۱۱ شریان اصلی آن را قطع خواهد کرد، صحه بگذارد.

 مخالفت با احداث این سد البته تنها محدود به رییس شورای شهر انزلی نیست. این را می‌توان از گفته‌های دکتر سعید نادری، استاد دانشگاه گیلان دریافت که بلافاصله پس از اعلام خبر حضور وزیر نیرو برای افتتاح در گفت‌وگو با برخی رسانه‌های استان می گوید: حدود دو سال است کمیته‌ای به نام کمیته‌ی ارزیابی استان در سازمان محیط زیست گیلان درباره سد لاسک و اثرات و ارزیابی و توسعه این سد فعالیت می‌کند. بار‌ها در جلسات مختلف و با ادله علمی و عینی به همراه داشتن زیان‌های بسیاری از جمله مخاطرات زیست محیطی برای تالاب انزلی بیان و اثبات شده است. حتی برنامه طرح ارزیابی و توسعه این سد نیز به هیچ وجه از نظر کارشناسی مورد قبول واقع نشده بود، اما مسئولین ذیربط با وساطت فرماندار شفت و فشار‌های جانبی دیگر، قصد پیشبرد این طرح را داشتند که باز هم مورد قبول کمیته ارزیابی واقع نشد.

این استاد دانشگاه گیلان در ادامه می افزاید: جای شبهه است که چگونه این طرح از سوی سازمان محیط زیست گیلان و بدون تأیید کمیته ارزیابی استان در سازمان محیط زیست به تأیید رسیده! حتی شبهه‌ای برای برخی از اعضای کمیته در تشکیل جلسات سازمان محیط زیست بدون دعوت از نمایندگان سمن ها، نمایندگان ان. جی. او ها، مدرسین دانشگاهی و متخصصان محیط زیستی به وجود آمده که ماحصل آن، تأیید این طرح بوده است.

نادری با اشاره به مخاطرات ساخت این سد می گوید: احداث این سد مخاطرات زیست محیطی، نابود شدن اکوسیستم‌ها و گونه‌های حیات وحش تا حقابه تالاب انزلی و … را به همراه دارد. در این شرایط چه کسی جوابگوی این زیان‌ها خواهد بود؟ و باید پرسید که محسنات این طرح چیست و چه کسانی از این طرح سود می‌برند؟

پایگاه خبری تحلیلی تابناک هم در گزارشی جامع به خطرات احداث این سد اشاره می کند و می نویسد: پیگیری‌ها از منابع محلی نشان می‌دهد درصورت ساخت سد لاسک که ارتفاع تقریبی آن بیش از ۶۰ متر و عرض آن نیز چیزی حدود ۷۵۰ متر خواهد بود، حداقل سه روستای شهرستان شفت از جمله روستای لاسک و نیز بخش عمده‌ای از جنگل‌های منطقه به زیر آب خواهند رفت و از سویی نیز با توجه به حجم بالای سد در ذخیره آب، منابع قابل توجهی از حقابه‌های تالاب انزلی از این اکوسیستم حساس و در حال افول دریغ خواهد شد.

جدا از خسارت به سه روستا و بخش قابل توجهی از مساحت جنگل‌های شهرستان شفت، نگرانی اصلی آن است که در صورت اجرایی شدن سد لاسک ـ با توجه به اینکه تالاب انزلی در شرایط بدی قرار دارد و عمقش از بالای ۱۰ متر به یک متر رسیده و آب چندانی در تالاب باقی نمانده است ـ حجم چشمگیری از حقابه‌های تالاب در سال‌های آینده به کشاورزی اختصاص یابد و از شرایط تالاب انزلی بدتر از شرایط کنونی شود.

این در حالی است که می‌دانیم کاهش آورد آبی تالاب انزلی قطعاً تبخیر بیشتر آب را به دنبال خواهد داشت که نتیجه آن، کاهش بیشتر عمق تالاب انزلی خواهد بود؛ عاملی که موجب می‌شود تالاب جدا از قرار گرفتن در معرض خشک شدن، با مرگ و میر وسیع آبزیانش مواجه باشد. اینجاست که باید از مسئولان پرسید برای رسیدن به کدام مزایا و منافع حاضر شده‌اند اقداماتی را پیگیری کنند که نتیجه آن خسارات سنگین بر پیکر محیط زیست استان زیبای گیلان خواهد بود؟

در چنین شرایطی و در حالی که به نظر می رسد مخالفت های فعالان زیست محیطی بر اصرارهای فراوان نماینده فومن چربیده و وزیر نیرو از حضور بر سر محل احداث این پروژه سر باز زده است، ناگهان نماینده انزلی سکوت خود را شکسته و در کمال تعجب به حمایت از ساخت این سد می پردازد!

خسته بند، در اظهاراتی عجیب سد لاسک را یک سد حمایتی برای تالاب انزلی می خواند و با بیان اینکه این سد می تواند آب مورد نیاز برای کشاورزان منطقه فومنات را در خود ذخیره کرده و مازاد آن به سمت تالاب انزلی هدایت شود، می افزاید: عده ای بی اطلاع، از احساسات پاک مردم حاشیه نشین تالاب و دوستداران محیط زیست استفاده کرده و اقدام به نشر مطالب کذب و احساسی در فضای مجازی کرده اند، مبنی براینکه احداث این سد حق آبه تالاب انزلی را کم کرده و باعث نابودی تالاب می شود!

وی همچنین خطاب رسانه هایی که به زعم او با نشر مطالب خلاف واقع و صحبت های پوپولیستی با احساسات پاک مردم و دوستداران محیط زیست بازی کنند، گفت: اقدام به این گونه تحریک های خلاف واقع و نشر اکاذیب حق اقامه دعوی در مراجع قضایی برای هر یک از مسئولین را محفوظ می دارد.

از این اظهارات نماینده انزلی ناچارا باید این طور نتیجه گیری کرد که از نظر او، هم رییس شورای شهر انزلی و هم دکتر سعید نادری استاد دانشگاه گیلان، افرادی بی اطلاع هستند که قصد دارند از احساسات پاک مردم حاشیه نشین تالاب و دوستداران محیط زیست استفاده کنند!

گفتنی است خسته بند چندی پیش از سوی برخی رسانه های کشوری به عنوان یکی از ۱۸ نماینده که در دو سالگی مجلس حتی یک نطق هم نداشته اند، معرفی شد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

منبع نوشته:خزرآنلاین

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.