استیبل کوین ها چه هستند؟

همان طور که می دانیم ارزهای دیجیتالی نوعی از دارایی ها هستند که ثبات و پایداری قیمتی ندارند. با این وجود با معیار دلار ارزش گذاری می شوند و به عنوان یک دارایی پذیرفته شده اند.

«دیارباران»، همان طور که می دانیم ارزهای دیجیتالی نوعی از دارایی ها هستند که ثبات و پایداری قیمتی ندارند. با این وجود با معیار دلار ارزش گذاری می شوند و به عنوان یک دارایی پذیرفته شده اند. بی ثباتی قیمتی سبب می شود که برای مبادلات روزانه ناخوشایند باشند . به وجود آمدن استیبل کوین ها لازمه یک اقتصاد غیر متمرکز است .

 

ارز دیجیتال با ثبات یا پایدار کوین یا استیبل کوین چیست ؟

همان طور که می دانیم ویژگی های اصلی ارزهای دیجیتال عبارتند از غیرمتمرکز بودن , حریم خصوصی , ثبات قیمت و مقیاس پذیری . یک پایدار کوین یک ارز منظم است و با پشتوانه دارایی دیگری نظیر طلا یا دلار پشتیبانی می شود .

 

ثبات قیمت یک ضرورت اساسی هست اگر بخواهیم محصولات مالی سنتی نظیر وام و پس انداز را به ارزهای رمزنگاری شده بیاوریم و باید گزینه های قابل اعتمادی را برای پس انداز در بلاک چین ارائه کنیم . یک پایدار کوین براحتی می تواند در جامعه مورد قبول واقع گردد و هدف کاهش ریسک مارکت کریپتوکارنسی می باشد .

 

استیبل کوین ها تمام مزایای کریپتوکارنسی را برای خود به عنوان اهرم مورد استفاده قرار می دهند .

 

استیبل کوین ها را به سه دسته می توان تقسیم نمود :

 

۱- Fiat-Securedized : سکه ها توسط ارزهای فیات پشتیبانی می شوند. سیستم مرکزی مانند بانک یک مقدار پول نقد را به عنوان پشتوانه آن نگه داری می کند .

 

۲- Crypto-collateralized : پشتیبانی توسط دیگر ارزهای دیجیتالی و رمزنگاری شده و می تواند به حفظ آزادی کمک کند اما در نهایت توسط ارزهای نامطمئن و ناامید کننده پشتیبانی می شود و نیاز به وثیقه بیش از حد دارد تا بتواند نوسانات را هم در پشتیبانی کند .

 

۳- Non-collateralized : ارزها و سکه های این دسته وثیقه ای را جهت پشتیبانی از خود ندارند و توسط یک نهاد مالی یا بانک پشتیبانی می شود و یک قرارداد هوشمند فعال دارد که به بانک این امکان را می دهد تا میزان عرضه و تقاضای آن را کنترل کند و به قیمت آن ثبات ببخشد .

 

پایدارکوین های موجود

بسیار از استیبل کوین ها وجود دارند و در گردش هستند و ما می خواهیم آن ها را معرفی کنیم .

 

تتر (Tether) معروف ترین پایدار کوین می باشد و در ازای هر توکن ان معادل یک دلار آمریکا در بانک پشتیبانی می شود . با این وجود تحت نظارت شدیدی قرار گرفته است . زیرا بسیاری معتقدند که این توکن به اندازه توکن های منتشر شده اش پشتوانه ندارد .

 

دیجیکس (Digix) یکی دیگر از پایدارکوین ها هست که توسط ارز فیات پشتیبانی نمی شود و پشتوانه آن طلا است . هر توکن دیجیکس (Digix) توسط یک گرم طلا پشتیبانی می گردد اما با این وجود قیمت بی ثبات طلا نگرانی هایی را برای آن به همراه دارد .

 

بیت شیرز (Bitshares) اولین ارز دیجیتالی که با وثیقه کردن دیگر ارزهای رمزنگاری شده سعی در ایجاد پشتوانه و ثبات بخشیدن به قیمت خود دارد و از کوین هایی نظیر بیت کوین گلد , Bitcny , BitUSD به عنوان پشتوانه بهره می برد . می توان این دارایی های وابسته را در بازار مانند قراردادهای مشتق شده (futures) معامله کرد تا به طور موثر وثیقه افزایش یابد.

 

دای (Dai) از دیگر پایدار کوین هایی هست که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می شود اما توسط پلتفرم اتریوم تامین مالی شده است و اگر یک کاربر دای بخواهد استیبل کوین را تبدیل کند می تواند آن را توسط یک قرارداد هوشمند بر روی پلتفرم اتریوم دریافت کند .

پکس و دلار حقیقی و دلار سیرکل از دیگر استیبل کوین هایی هستند که اخیرا پا به عرصه گذاشته اند .

 

آینده پایدارکوین ها

استیبل کوین ها یک راه سریع و کارآمد برای سرمایه گذاران هستند که برای محافظت از خود در برابر نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال می توانند از آن بهره ببرند . استیبل کوین ها به دلیل مستقل بودن از بی ثباتی قیمتی بیتکوین ، می توانند جایگزین واقعی برای آلت کوین های موجود شوند. پایدار کوین ها می توانند یک ستون قوی از اقتصاد نوظهور دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین باشند.

 

منبع  :  https://coinextend.com/blog/

 

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.