سرباز گیلانی با اهداء عضو به چند بیمار زندگی دوباره بخشید

اهدا عضو امیر محمدی گیلوایی سرباز ۲۰ ساله گیلانی دچار مرگ مغزی به چند بیمار نیازمند پیوند عضو، زندگی دوباره بخشید.

به گزارش «دیارباران»، مسئول بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان، گفت: اهدای عضو امیر محمدی گیلوایی اهل کوچصفهان از توابع شهرستان رشت که به علت تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، با رضایت خانواده اش انجام شد.

محمدرضا حسین زاده با بیان اینکه دو کلیه و کبد این جوان دچار مرگ مغزی در بیمارستان رازی رشت برداشته شد، اظهار داشت: دو کلیه او به بیماران در بیمارستان رازی رشت پیوند زده شد و کبد این جوان نیز برای پیوند به بیمار نیازمند دیگری به شیراز منتقل شد.

وی خاطرنشان کرد: نسوج این بیمار دچار مرگ مغزی شامل دریچه های قلب، تاندون و چند قطعه استخوان برای پیوند به بیماران نیازمند دیگر برداشته شد.

از ابتدای امسال تاکنون، ۱۷ خانواده از افراد دچار مرگ مغزی در استان گیلان برای اهدای عضو عزیزشان اقدام کرده اند، اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام گرفت؛ باربد چمن زیبای، کودک چهار ساله اولین اهدا کننده در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها، هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه ‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و همچنین قرنیه چشم ، تاندون ، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء ، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌ دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.