در مرحله منطقه‌ای؛ 

نخستین جشنواره قصه‌گویی به میزبانی گیلان برگزار می شود

کرمی از برگزاری نخستین جشنواره ملی قصه گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی خبر داد و گفت: گیلان میزبان بخش منطقه این جشنواره است.

به گزارش «دیارباران»، «پریسا کرمی» با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره ملی منطقه‌ای قصه‌گویی به میزبانی گیلان  گفت: این جشنواره با هدف توسعه کمّی و کیفی قصه‌گویی به عنوان ابزاری تربیتی و فرهنگی در کتابخانه‌ها، شناسایی کتابداران قصه‌گو و ارزیابی میزان توانمندی و مهارت‌های آنان، سنجش مهارت‌ها و کارآمدی کتابداران در امر قصه‌گویی و همچنین توسعه و ترویج فرهنگ قصه‌گویی به عنوان واسطه تربیتی برگزار می‌شود.

 

سرپرست نهاد کتابخانه‌های عمومی گیلان به محورهای موضوعی جشنواره اشاره و بیان کرد: این جشنواره شامل سه محور کلی «موضوع آزاد، دینی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس با درون‌مایه آموزشی، تربیتی»، «ادبیات عامه (فولکلور)، شاهنامه» و «قصه گویی با گویش محلی» است.

 

وی ادامه داد: همچنین بخشی ویژه به قصه‌گویی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در این جشنواره اختصاص یافته است.

 

کرمی با اشاره به تقسیم‌بندی کتابداران کشور در مناطق هشت‌گانه تصریح کرد: استان‌های گلستان، مازندران، گیلان، قزوین، با محوریت «استان گیلان»، در این جشنوراه حضور دارند.

 

وی ادامه داد: علاوه بر گیلان استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان، فارس، خراسان رضوی نیز میزبان جشنواره منطقه‌ایی قصهگویی هستند.

 

کرمی با بیان اینکه این جشنواره ۲۵ و ۲۶ دی در گیلان برگزار می‌شود افزود: مرحله کشوری جشنواره اردیبهشت ۹۸ برگزار می‎شود.

 

سرپرست نهاد کتابخانه‌های عمومی گیلان با بیان اینکه داوری آثار ارسالی در دو حوزه قصه‌ها و قصه‌گویی‌ها صورت می‌گیرد اذعان کرد: انتخاب قصه متناسب با ارزش‌های اسلامی و ایرانی، برخورداری قصه از پیام متناسب با گروه سنی مورد نظر، بهره‌مندی قصه از قابلیت روائی و زبان تصویری قوی، میزان انسجام و توالی حوادث قصه و خلاقیت در سازماندهی و پرداخت قصه از «شاخص‌های قصه» هستند.

 

وی با اشاره به «شاخص‌های قصه‌گویی» تصریح کرد:  فضاسازی متناسب با هدف و محتوا برای شروع قصه، تدبیر در جمع‌بندی و اتمام قصه در زمان مناسب، توانایی و مهارت قصه‌گو در دستیابی به اهداف مورد نظر و انتقال پیام، نوآوری در شیوه‌ اجرا، توانایی بیان قصه متناسب با نیاز، درک و فهم و حوصله گروه سنی مخاطب، بیان قصه با صدایی رسا و مناسب و استفاده از لحن کلام به عنوان اصلی‌ترین ابزار و بهره‌گیری درست از آنها، احاطه و اشراف بر قصه، کاربرد ماهرانه واژگان و تعابیر مورد استفاده در آن، مهارت در استفاده مناسب از زبان بدن، به کارگیری روش‌های مناسب به منظور برقراری ارتباط و تعامل با مخاطب و انتخاب پوشش مناسب و متناسب با اجرای قصه گویی از جمله این شاخص ها است.

 

کرمی با بیان اینکه در این جشنواره در هر یک از مناطق هشت‌گانه، چهار نفر به عنوان نفرات برگزیده انتخاب می‌شوند تصریح کرد: سه نفر به عنوان برگزیدگان نخستین جشنواره قصه‌گویی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سطح ملی معرفی که به برگزیده اول این جشنواره لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به مبلغ  ۲۰ میلیون ریال، به برگزیده دوم جشنواره لوح تقدیر، تندیس  جشنواره، جایزه نقدی به مبلغ ۱۵ میلیون ریال و به برگزیده سوم لوح تقدیر، تندیس  جشنواره و جایزه نقدی به مبلغ ۱۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

 

وی تاکید کرد: همچنین در بخش ویژه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های قصه‌گو از ۲ نفر با اهدای لوح تقدیر، تندیس جشنواره وجایزه نقدی به مبلغ۱۰میلیون ریال تقدیر خواهد شد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.