جمعیت بانوان فرهیخته اداره کل تبلیغات اسلامی استان گیلان جز استان های برتر فرهیخته کشوری شناخته شد

جمعیت بانوان فرهیخته اداره کل تبلیغات اسلامی استان گیلان به دنبال شناسایی و جذب بانوان مومنی است که در حفظ و تحکیم بنیان خانواده خود نقش ارزنده ای داشته اند.

به گزارش«دیارباران»، این جمعیت به جهت فعالیت های خوبی که داشته ، جز استان های برتر فرهیخته کشوری شناخته شده است ،از این رو با رییس جمعیت بانوان فرهیخته استان گیلان گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید :

۱ – لطفا خودتان را کامل معرفی فرمائید از چه سالی با جمعیت بانوان فرهیخته همکاری دارید؟
اینجانب شادمان رضاماسوله متولد شهرستان فومن هستم. تحصیلات دانشگاهی من کارشناسی ارشد آموزش پرستاری داخلی-جراحی همراه با دانشنامه مدرسی از دانشگاه تربیت مدرس می باشد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مسئول واحد خواهران سازمان بسیج جامعه پزشکی استان گیلان هستم و از سال ۱۳۸۶ با جمعیت بانوان فرهیخته اداره کل تبلیغات اسلامی استان گیلان همکاری دارم.
۲- چه اقداماتی در راستای هویت بخشی جمعیت بانوان فرهیخته در استان خود انجام داده اید ؟
در زمینه هویت بخشی جمعیت اقدامات انجام شده بدین شرح می باشد :
ضمن مکاتبه با دستگاههای اجرایی استان در خواست گردید بر اساس معیارهای مورد نظر از بین کارکنان خود فرد یا افراد واجد شرایط را جهت عضویت در جمعیت بانوان فرهیخته معرفی نمایند.
*سایت جمعیت بانوان فرهیخته اداره کل تبلیغات اسلامی استان گیلان با آدرس: http://gilfarhikhteh.ir راه اندازی شد.
*شرکت اعضا جمعیت در برنامه های رسانه ملی ( رادیو تلویزیون استانی) در مناسبت های مختلف ، اهداف جمعیت برای عموم جامعه تشریح گردید.
نمایشگاه های فرهنگی در سطح شهر رشت و حضور اعضا جمعیت جهت معرفی جمعیت بانوان و انجام مشاوره های تخصصی در زمینه مسائل مذهبی، مشاوره روانشناسی، مشاوره خانواده و مشاوره سلامت زنان برپا گردید.

اعضا جمعیت به عنوان سخنران یا برگزار کننده کارگاه های آموزشی جهت بانوان در مساجد، مدارس و دانشگاهها حضور یافتند.
جلسات در شهر های تابعه استان به منظور معرفی اهداف جمعیت و اجرای طرح جذب پلکانی خواهران تشکیل گردید.

۳- طرحهای کاربردی و ایده های اصلی که ماحصل خرد جمعی بانوان فرهیخته استان بوده ، کدامند ؟
به دنبال هم اندیشی در خصوص شناسایی و اولویت دهی به آسیب های اجتماعی در استان گیلان، کارگروه تحکیم بنیان خانواده در خصوص کاهش طلاق، طرح تاثیر آموزش مهارتهای زندگی با رویکرد اسلامی در تاب آوری و تعارضات زناشویی زوجین متعارض طلاق شهر رشت با همکاری سازمان بهزیستی و دادگستری استان گیلان تدوین شد که پس از تصویب در نشست منطقه ای شمال کشور در سطح کشوری نیز مصوب گردید و در دست اجرا می باشد.
همچنین کارگروه سواد رسانه ای و فضای مجازی کارگاههای آموزشی با عنوان استفاده بهینه از شبکه های اجتماعی و کاهش آسیب های آن برای اعضاء و یاوران جمعیت بانوان فرهیخته و بانوان شاغل در دستگاههای اجرایی و مدیران مهد کودک های استان برگزار کرد.
کارگروه تعمیق باورهای دینی به برپایی همایش هایی جهت دانش افزایی به منظور پیشگیری از رفتارهای پرخطر برای اقشار تاثیر گذار اجتماعی از جمله مداحان و مبلغین مذهبی اقدام نمود.
با توجه به شیوع قابل ملاحظه سرطانهای شایع زنان، به منظور آشنایی بانوان با علایم و تظاهرات اولیه و اقدامات پیشگیرانه به تشکیل کارگاههای آموزشی در ادارات، مساجد و مدارس اقدام گردید.

۴- حال که به عنوان یکی از استان های موفق در زمینه فعالیت جمعیت انتخاب شده اید بفرمائید، نحوه کار شما و تعداد اعضای جمعیت در استان شما به چه ترتیب است ؟
محور اصلی فعالیتهای جمعیت تشکیل جلسات هم اندیشی در سطوح مختلف می باشد. نشست ماهیانه شورای استانی و جلسات کارگروه های تخصصی(متناسب با شعار سال – حمایت از کالای ایرانی) ، سواد رسانه ای و مدیریت فضای مجازی، تحکیم بنیان خانواده و توسعه جمعیت، تعمیق باورهای دینی و نقد مقابله با شبهات فکری و مذهبی،) نشست با یاوران جمعیت در شهر رشت و سایر شهرهای استان موجب شناسایی آسیب های اجتماعی و ارائه راه حلهای مناسب جهت رفع معضلات و کمک به دستگاههای اجرایی می باشد. برای مثال در مورد معضل طلاق که از معضلات شایع در استان می باشد، سازمان بهزیستی و دادگستری در یک اقدام مشترک در زمینه نقش آموزه های دینی وارد تعامل سازنده ای گردیده اند که در این بین نقش جمعیت بانوان فرهیخته در برقراری این ارتباط حائز اهمیت است.
در حال حاضر جمعیت بانوان فرهیخته استان گیلا ن دارای ۵۰ نفر عضو و بیش از ۵۰۰ نفر یاور می باشد.

۵ – مهم ترین نقاط قوت و ضعف پیش روی فعالیت جمعیت چه مواردی هستند؟
جمعیت بانوان با هدف تحکیم جبهه فرهنگی انقلاب موجودیت یافته است. نقاط قوت آن شامل:
* شناسایی و جذب و سازمان دهی بانوان مومنی است که دغدغه حفظ ارزشهای دینی و دفاع از انقلاب اسلامی در مقابل تهاجمات فرهنگی دشمن دارند. جمعیت بانوان تشکلی است که توان بالقوه زنان مسلمان را در حمایت از انقلاب اسلامی به بالفعل تبدیل می نماید. استفاده از قابلیت های بانوان مومن در حمایت از جبهه فرهنگی انقلاب موجب حرکت های اجتماعی سودمند به نفع انقلاب و ایستادگی در برابر توطئه های دشمنان انقلاب خواهد شد.
بانوان مومن و انقلابی سرمایه های انسانی ارزشمندی هستند که از تجربیات آنان برای تعالی جامعه می توان بهره مند گردید.
هریک از بانوان فرهیخته عضو جمعیت الگوی مناسبی برای سایر بانوان به ویژه دختران جوان جامعه بشمار می روند.
توفیق جمعیت در اجرای طرح جذب پلکانی، بانوان مومن و دلسوز انقلاب را در شبکه ای به هم پیوسته سازمان دهی خواهد نمود که می تواند نقشه های خائنانه دشمنان را بی اثر نمایند.
نقاط ضعف هم ممکن است به وجود آید . در صورتی که اهداف جمعیت مورد غفلت قرار گیرد، روی آوردن به اقدامات نمادین می تواند موجب سطحی نگری و بی انگیزه گی شود.

۶ – در خصوص شکل گیری موفق یاوران جمعیت و برگزاری جلسات استانی و شهرستانی در استان خود توضیحاتی می فرمایید.
برای جذب پلکانی یاوران جمعیت تاکنون اقداماتی در استان گیلان صورت گرفته است.
*از کلیه خواهران فرهیخته عضو جمعیت در خواست گردیده تا در چارچوب اعلام شده طرح جذب پلکانی به شناسایی و جذب بانوان و دختران مومن و انقلابی و علاقمند به شرکت در فعالیت های فرهنگی تبلیغی و اجتماعی اقدام نمایند.
رئیس و دبیر جمعیت در جمع خواهران فرهیخته شهرستان های تابعه استان حضور یافته و اهداف و برنامه های جمعیت را برایشان تشریح کرده اند.

۷ – نظرتان در خصوص چگونگی تشکیل شورای استانی و نقش و اهمیت آن در برنامه ریزی ها چیست؟
شورای استانی به عنوان عالی ترین جایگاه سازمانی جمعیت در استان می باشد که در هماهنگی و تصویب ایده ها و برنامه ها و پشتیبانی از تصمیمات متخذه نقش کلیدی در فعالیت های جمعیت دارد.

۸- چه پیشنهادی برای ادامه کار دارید اگر نکته پایانی اگر هست، بفرمائید
در صورتی که طرح جذب پلکانی بطور جدی پیگیری شود، این طرح می تواند در کادر سازی و تحقق اهداف جمعیت در خصوص جذب نیروهای جوان و تقویت جبهه فرهنگی انقلاب مفید باشد.
همچنین توصیه می شود برای گسترش فعالیت های جمعیت بانوان، حمایت و مساعدت بیشتری از سوی مسئولین ذیربط صورت پذیرد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.