کارشناس روانشناسی در گفت و گو با «دیارباران»:

تأثیر احساس تنهایی در اقدام به خودکشی افراد/ شهرستان های گیلان نیاز به مراکز مشاوره رایگان دارند

کارشناس روانشناسی با بیان اینکه هر جلسه مشاوره ۵۰ هزار تومان است و معمولا مشکل شخص مراجع با یک جلسه حل نمی شود، گفت: همه شهرستان های گیلان نیاز به مراکز مشاوره به صورت رایگان یا حداقل هزینه دارند.

«دیارباران»: برخی به خودکشی به عنوان مسئله انتخاب شخصی نگاه و فکر می کنند هیچ کس نباید خلاف اراده خود مجبور به رنج کشیدن شود در حالی که به نظر می رسد فکر پایان دادن به این رنج و بن بستی که می تواند سراغ هرکسی بیاید، قابل پیشگیری است.

بعضی ها معتقدند حتی اگر کسی حرف خودکشی را بزند باید این صحبت جدی گرفته و بررسی شود، به این ترتیب است که خودکشی قابل پیشگیری می شود.

**شایع ترین علت خودکشی افسردگی است

مریم عزتی در گفت وگو با خبرنگار «دیارباران» در ارتباط با علت شناسی خودکشی اظهار کرد: زمانی که افراد به نقطه صفر می رسند و هیچ امید و نگاه مثبتی نسبت به اطراف خود ندارند اقدام به خودکشی می کنند.

وی با بیان اینکه شایع ترین علت خودکشی افسردگی است، گفت: با ریشه یابی در خودکشی می توان دریافت که افسردگی مداوم به مرور زمان باعث خودکشی می شود.

این کارشناس روانشناسی با اشاره به احساس تنهایی در اقدام به خودکشی افراد، بیان کرد: در این حالت فرد احساس می کند زنده بودن با مرده بودن وی برای کسی اهمیت ندارد.

عزتی ادامه داد: احساس ناامیدی، بی پناهی، بی ارزش بودن، عدم عزت نفس، موادمخدر، طرد شدن از خانواده، خیانت به ویژه همسران نسبت به یکدیگر یا خیانت کسانی که دارای روابط عاطفی هستند از دیگر عوامل موثر در خودکشی است.

وی با بیان اینکه در هنگام خودکشی فرد علاقه ای به مردن ندارد، افزود: فرد به مرحله ای رسیده است که مرگ را بهترین حالت می داند که خانواده، جامعه، دوستان و مشکلات اقتصادی نیز در این امر بسیار موثر است.

**کمتر کسی توان پرداخت هزینه های مشاوره را دارد

کارشناس ارشد روانشناسی با اشاره به تأثیر سو خودکشی یک‌ شخص روی سایر اعضای خانواده گفت: مثلا یک دخترخانمی بنا بر دلایلی خودکشی کرد و در سومین روز پس از فوت این دختر پدر و مادر وی نیز خودکشی کردند چون تحمل داغ فرزند خود را نداشتند.

عزتی افزود: خودکشی یک شخص باعث افت شخصیت خانواده فرد متوفی می شود و برای خانوده حالت بی شخصیتی دارد که مردم از آنها بپرسند چرا فرزند شما خودکشی کرد!

وی با اشاره به هزینه بالای جلسات مشاوره روانشناسی، بیان کرد: هر جلسه مشاوره ۵۰ هزار تومان است و معمولا مشکل شخص مراجع با یک جلسه حل نمی شود و کمتر کسی است که توان مالی داشته باشد و هزینه ۵_۴جلسه هزینه مشاوره را داشته باشد.

**شهرستان های گیلان نیاز به مراکز مشاوره رایگان دارند

این کارشناس روانشناسی تصریح کرد: همه شهرستان های گیلان نیاز به مراکز مشاوره به صورت رایگان یا حداقل هزینه دارند، این مرکز در رشت با عنوان مرکز راه سبز است که رایگان است.

عزتی در ادامه با بیان اینکه شهرستان شفت فاقد این مرکز است، گفت: به عنوان یک کارشناس ارشد روانشناسی وظیفه خود می داند به عنوان زکات علم خود در چنین مراکزی حتی به صورت رایگان خدمت کنم ولی نیروی انتظامی جایگاهی ندارد و بهزیستی بودجه کافی برای جذب نیرو ندارد در صورتی که وجود این مراکز برای سلامت روانی جامعه بسیار موثر است.

انتهای پیام/

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید
 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.